دسته بندی اصلی
منوی کاربردی

اثرات عطر بر روح و جسم

راهنماي خريد عطر براي شرايط مختلف :

عطرها از ترکيب اسانس‌ها، ترکيبات معطر و تثبيت کننده‌ها و حلال‌ها تشکيل مي‌شوند تا در خوشبو سازي بدن و يا محيط زندگي از آن‌ها استفاده شود. همچنين مواد اوليه معطر سازنده عطر از طريق استخراج از منابع گياهي، حيواني و يا از روش‌هاي توليد مصنوعي مواد شيميايي تهيه مي‌گردند.

روانشناسان مي‌گويند که عطر و رايحه‌هاي متفاوت بر روحيه و حالت جسمي و خواب انسان تاثير مي‌گذارد. افشاندن عطر گل در اتاق خواب نسبت به وجود بوي نامطبوع و يا عدم وجود هيچ عطري در فضا، باعث ديدن خواب‌هاي مثبت‌تري مي‌شود.

بي‌خوابي و استرس :

عطر هر کدام از اسطوخودوس، وانيل، قهوه و رز مي‌توانند کمک کنند. آزمايشات باليني نشان داده‌اند که عطر اسطوخودوس مي‌تواند به برطرف کردن اضطراب، استرس، بي‌خوابي و دردهاي پس از عمل جراحي کمک کند. محققان مي‌گويند که آروماتراپي با اسطوخودوس فعاليت سيستم عصبي را کاهش و کيفيت خواب و آرامش را افزايش و روحيه‌ي افراد دچار اختلالات خواب مي‌شود. عطر قهوه نيز مي‌تواند منجر به تاثيرات آرام بخش شود. عطر وانيل نيز داراي تاثيرات آرام‌بخش و عطر گل رز باعث کاهش سرعت تنفس و فشار خون مي‌شود.

حافظه :

عطر ها محرک‌هاي بسيار قوي براي حافظه هستند و در درمان براي بازيابي خاطرات از دست رفته به کار مي‌آيند. تحقيقات دانشگاه تورنتو نشان داد که حافظه‌هاي تحريک شده با عطر، بازتر، مشتاق‌تر و احساساتي‌تر هستند. يک نظريه نشان مي‌دهد که اين امر به دليل قسمتي از مغز که عطر را پردازش مي‌کند مي باشد که با قسمت‌هاي درگير با حافظه و احساسات ارتباط مستقيمي دارد.

منبع:(http://atriat.irl)